Aspirin® 500 mg Αναβράζοντα Δισκία

H Aspirin® και στη θεραπεία της οξείας φάσης ημικρανίας με ή χωρίς αύρα

Όταν υποφέρουμε από πονοκέφαλο, αλλά παράλληλα έχουμε ναυτία και η ευαισθησία στο φως και τον θόρυβο, τότε το μόνο που μένει είναι να αποσυρθούμε σε ένα υπνοδωμάτιο χωρίς φως και να κοιμηθούμε.1 Ωστόσο, η καθημερινή μας ζωή δεν το επιτρέπει πάντα, λόγω της εργασίας ή της φροντίδας της οικογένειάς μας.

  • 6 x 2 αναβράζοντα δισκία

Πλεονεκτήματα της Aspirin® 500 mg ΑναβράζΔισκίαοντα

Η Aspirin® αναβράζοντα δισκία ανακουφίζει από την ημικρανία

Ανακουφίζει και από την ημικρανία5

Η Aspirin® αναβράζοντα δισκία είναι καλά ανεκτή

Καλά ανεκτή2

Η Aspirin® αναβράζοντα δισκία έχει γρηγορότερη δράση

Γρηγορότερη έναρξη δράσης*3,4

*Συγκριτικά με τα δισκία Aspririn 500mg

Η Aspirin® αναβράζοντα δισκία

Τα συνοδευτικά συμπτώματα, όπως η ναυτία και η ευαισθησία στο φως, βελτιώνονται6

Aspirin® 500mg Αναβράζον Δισκίο

Ποια είναι η δράση της Aspirin® 500 mg Αναβράζοντα Δισκία;

Η Aspirin®500 mg Αναβράζοντα Δισκία είναι κατάλληλη για την αντιμετώπιση του πονοκεφάλου, των μυϊκών πόνων, του πόνου των αρθρώσεων, του πονόδοντου, του πυρετού και της ημικρανίας.

Πότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί η Aspirin® 500 mg Αναβράζοντα Δισκία;

Η Aspirin®500 mg Αναβράζοντα Δισκία, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την αντιμετώπιση του πόνου μη σπλαχνικής προέλευσης όπως πονόδοντος, πονοκέφαλος, μυαλγίες, αρθραλγίες, και των εμπυρετων καταστάσεων, στη δόση του 1-2 δισκίων κάθε 4-8 ώρες.5 Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί και στην αντιμετώπιση των κρίσεων ημικρανίας με ή χωρίς αύρα στην εφάπαξ δόση των 2 δισκίων και είναι κατάλληλη για ενήλικες και παιδιά 12 ετών και άνω.4

Πώς χορηγείται η Aspirin® 500 mg Αναβράζοντα Δισκία;

Για την αντιμετώπιση των εμπύρετων καταστάσεων και του πόνου μη σπλαχνικής προέλευσης, όπως πονόδοντος, πονοκέφαλος, μυαλγίες, αρθραλγίες, μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη δόση του 1-2 δισκίων κάθε 4 έως 8 ώρες.5 Για την οξεία θεραπεία των κρίσεων ημικρανίας, συνιστάται μια εφάπαξ δόση 1000 mg ακετυλοσαλικυλικού οξέος και αυτός είναι ο λόγος που συστηνεται να λαμβάνετε 2 αναβράζοντα δισκία ασπιρίνης 500mg ταυτόχρονα κατά την εμφάνιση των πρώτων συμπτωμάτων.5

Για την αντιμέτωπιση της ημικρανίας, διαλύστε 2 αναβράζοντα δισκία σε ένα ποτήρι νερό. Στη συνέχεια πιείτε όλο το διάλυμα αμέσως.

Η Aspirin®500 mg Αναβράζοντα Δισκία μπορεί, να λαμβάνεται σε διαστήματα 4 έως 8 ωρών έως 3 φορές ημερησίως. Μπορείτε να μάθετε περισσότερα σχετικά με τον τρόπο χρήσης και τις πιθανές παρενέργειες στο Φύλλο Οδηγιών Χρήσης.

Aspirin® αναβράζοντα δισκία
Γρηγορότερη έναρξη δράσης *,3,4

Η δραστική ουσία της Aspirin® 500mg Αναβράζοντα Δισκία

*Σε σχέση με την Aspirin® 500mg δισκία

Ακετυλοσαλικυλικό οξύ

Αναστέλλει τον υπερβολικό σχηματισμό των αγγελιοφόρων του πόνου, με αποτέλεσμα να μειώνεται ο πόνος.

Ανακουφίζει από τα συνοδευτικά συμπτώματα5

Η ναυτία και η ευαισθησία στο φως και στον θόρυβο βελτιώνονται σημαντικά με τη χορήγησή της.

Τι πρέπει να προσέξετε κατά τη φύλαξη της Aspirin® 500 mg Αναβράζοντα Δισκία;

Βεβαιωθείτε ότι φυλάσσεται σε θερμοκρασία κάτω των 25 βαθμών Κελσίου και μην πάρετε το προϊόν μετά την ημερομηνία λήξης.

  1. Jayne Leonard (medically reviewed by Seunggu Han, M.D.) (7 September 2018).Silent migraine: Symptoms, causes, treatment, prevention. www.medicalnewstoday.com. Medical News Today. Aνακτήθηκε 03/02/2021
  2. Lanas A, McCarthy D, Voelker M, Brueckner A, Senn S, Baron JA. Short-term acetylsalicylic acid (aspirin) use for pain, fever, or colds - gastrointestinal adverse effects: a meta-analysis of randomized clinical trials. Drugs R D. 2011 Sep 1;11(3):277-88.
  3. Dixit, K. S., Kumar, P., Saxena, R. C. and Bhargava, K. P., (1984). A double blind comparison of the analgesic efficacy of soluble aspirin, plain aspirin and placebo. ActaTherapeutica, 10, 333-340.
  4. Voelker M. Bayer Expert Report Aspirin Pharmacokinetics v. 6. 2014-06-13
  5. ΦΟΧ Αναβράζοντα δισκία Aspirin 500mg
  6. Lampl C, Voelker M, Diener HC. Efficacy and safety of 1,000 mg effervescent aspirin: individual patient data meta-analysis of three trials in migraine headache and migraine accompanying symptoms. J Neurol. 2007 Jun;254(6):705-12.